Okolí

Městys Jedovnice leží asi 25 km od jihomoravské metropole Brna, v těsné blízkosti města Blanska a na východním okraji chráněné krajinné oblasti Moravský kras. Jedovnice mají 2500 obyvatel  a jsou vyhledávanou rekreační oblastí. Rybník Olšovec se rozkládá u jihovýchodního okraje obce a jeho vodní plocha je využívaná ke koupání, k rybolovu a vodním sportům. Najdeme zde i několik restaurací a občerstvení. 

Vstupenky do jeskyní je možné zakoupit na třech místech: přímo u Punkevních jeskyní, na Ústřední informační službě na Skalním mlýně a v letní sezóně (květen-září) také v informačním středisku poblíž Horního můstku propasti Macocha. Zejména v hlavní sezóně jsou vstupenky do Punkevních jeskyní často vyprodány a proto je vhodné si je rezervovat předem. Rezervovat vstupenky do jeskyní můžete na telefonním čísle 516413575 nebo 516410024, e-mail: info@caves.cz

JESKYNĚ VÝPUSTEK

Patří mezi nejvýznamnější jeskynní systémy Moravského krasu. Má bohatou a z velké části i smutnou historii. Labyrint temných chodeb a dómů byl vytvořen ponorovou činností Křtinského potoka.

AQUAPARK BLANSKO

Bazén aquaparku obsahuje: čtyři 25metrové plavecké dráhy, tři skokanské můstky 1 a 3 metry, divokou řeku s houpacím bazénkem uprostřed, 55 metrů dlouhý tobogán, 2,5 metru širokou a 14,5 metru dlouhou skluzavku, bublinkovou masážní lavici, čtyři vodní trysky ve stěně bazénu, tři chrliče vody, vodní hřib, dva dnové výrony vody.V zadní části areálu je široká písečná pláž, která obsahuje stylové dětské hřiště pro děti od 3 do 12 let (prolézačky, houpačky) a dva plážové volejbalové kurty.

.

JEDOVNICE A OKOLÍ   

RUDICE

Větrný mlýn č.p. 90 stojí na výšině Tumperk v jihovýchodní části obce a je rudickým turistickým středobodem. Mlýn holandského typu s kamennou kruhovou zdí, silnou u země 135 cm, o výšce 7,5 m měl původně otáčivou střechu na dřevěné válečkové dráze, pokrytou šindelem.

KŘTINY

Křtiny patřily odedávna k významným evropským mariánským poutním místům. Již od středověku zde stály dva kostely. Menší z nich ukrýval ve svých útrobách tak zvaný "zázračný obraz", gotickou sochu Panny Marie Křtinské, která prý již od roku 1210 láká do Křtin zástupy věřících.

V okolí Jedovnic najdete velké množství cyklostezek a cyklotras, které vedou srdcem Moravského krasu. Single traily u Jedovnic jsou přírodní stezky pro cyklisty. Jsou speciálně vybudované tak, aby si je mohl užít každý cyklista a aby byly v souladu s přírodou. Jsou to značené jednosměrné okruhy různých délek a obtížnosti. Otevřeny pro vařejnost byly poprvé 22.4.2016   https://singlekras.cz/